12.02.2010, Cuma

Basında son haber...

AKADEMİADA BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (GSTF), kuruluşunda üstlendiği misyon çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sanat ve kültüre katkı koymayı “AKADEMİADA 1. Uluslararası Sanat Akademisi” adı altında gerçekleştirdiği yeni bir etkinlik ve sergisi ile taçlandırmıştır.

01-10 Şubat 2010 tarihleri arasında Hacettepe ve Aksaray Üniversitesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilen AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisi’ne; Yakın Doğu, Hacettepe, Erciyes, Gazi, Ankara, Atatürk Öğretmen Akademisi, Doğu Akdeniz, Çankırı Karatekin, Mersin ve Atatürk Üniversitelerinden; ayrıca Kırgızistan, Çek Cumhuriyeti ve İran’dan 100’e yakın öğrenci katılmıştır. Resim, heykel, seramik, fotoğraf, grafik, desen ve baskı resim atölyelerinde sanatçı-akademisyen Prof. Hasan Pekmezci, Prof.Dr. Uğurcan Akyüz, Doç. Mümtaz Demirkalp, Doç. Mustafa Bulat, Yrd. Doç. Mesut Çelik, Yrd.Doç. Erdal Aygenç, Öğr.Gör.Dr. Gökhan Okur, Öğr.Gör.Dr. Mutlu B-Yağcı, Öğr.Gör. Erdoğan Ergün, Öğr.Gör. Eser Keçeci, Öğr.Gör. Evrim Ergün, Öğr.Gör. Nazende Ö-Erenler, Öğr.Gör. Raif Dimililer, Öğr.Gör. Serdar Pehlivan ve Arş.Gör. Mehmet Örs sorumluluklarında çalışmalar yürütülmüştür. Katılımcılara sağlanan tartışma ortamları ile de bilgi paylaşımı üst düzeyde tutulmuştur.

Etkinlik düzenleme kurulu üyelerinden Prof.Dr. Uğurcan Akyüz, “YDÜ-GSTF AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisi, evrensel bir dil olan kültürel ve sanatsal deneyimlerin paylaşımı için oluşturulan ortamla ev sahibi olarak KKTC için örnek bir etkinlik gerçekleştirmiştir.  Etkinlik tümüyle YDÜ’nün kendi olanak ve mekanlarında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların memnuniyeti ve çalışmaların kalitesi bizleri çok mutlu etmiştir. Üniversitemiz idaresine, GSTF öğretim elemanlarına ve gönüllü olarak üstlendikleri görevleri sorunsuzca tamamlayan öğrencilerimize teşekkür ederim” dedi.

10 Şubat 2010’da yoğun bir ilgi ve katılımla YDÜ-AKKM’de açılan sergide 200’den fazla çalışma sergilenmektedir. Ayrıca etkinlik çerçevesinde mermerden yontulan 8 adet anıt-heykel de daha sonra YDÜ kampüsünde belirlenecek alanlara dikilmek üzere ve geçici olarak YDÜ-Büyük Kütüphane önüne yerleştirilmiştir.

Sergi açılışında sırasıyla, YDÜ Rektör yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Selçuk Geçim ve Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Sağlam birer teşekkür konuşması yapmışlardır. Konuşmaların ardından YDÜ kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in babası Sayın İrfan Günsel’in de katılımıyla kurdele kesilerek sergi açılmıştır.

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisi sergisi 15 Mart 2010’a kadar YDÜ-AKKM’de ve anıt heykeller Büyük Kütüphane önünde izlenebilecektir.

 

08.02.2010, Pazartesi

Basında Akademiada...

I.Uluslararası Sanat Akademisi sürüyor
YDÜ-AKADEMİADA RESİMLENDİ
Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından gerçekleştirilmekte olan AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisi baskı resim ve resim atölyeleri çalışmaları yoğun bir tempoda sürüyor.

Katılımcı öğrencilerin ilk defa denedikleri serigrafi tekniği, özgünbaskı alanında yaratıcı çözümlere açık ve kullanımı yaygın; çoklu üretmeye elverişli bir teknik olması nedeniyle de tercih ediliyor. Akademiada katılımcılarından Menekşe Kaya “yaptığımız denemelerden büyük heyecan duyuyoruz, işin hazırlanması, kalıp alma, renklendirme, çoğaltma bizim için keyifli bir öğrenme süreci oldu. Hatta yaptıklarımızdan bir kısmını geziye gittiğimizde insanlara dağıttık!” dedi.  Özgünbaskı atölyesi sorumlularından Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Hasan Pekmezci “YDÜ’nün büyük ve gelişmekte olan bir üniversite olduğunu duymuştum ancak; Türkiye’de bile çoğu üniversitenin yapamadığı böylesi geniş kapsamlı bir etkinliği gerçekleştirdiğiniz için sizi kutlarım” dedi. Öğrt.Gör. Erdoğan Ergün ise “akademik bir kurumun sanata verdiği değeri göstermesi açısından fakültemiz adına önemli bir etkinlik oldu Akademiada; sanatın paylaşımından herkes çokşey öğrendi, atölye çalışmalarında ise sergileme aşamasına geldik” diye görüş belirtti. 

Öğrt.Gör. Mehmet Örs’ün sorumluluğunda yürütülen resim atölyesinde ise farklı okullardan eğitim düzeyleri farklı öğrencilerin aynı atölyede serbestçe çalışması izlenmeye değer bir tablo oluşturdu. Lucia Fabianova “ben Çek Cumhuriyetinden geliyorum, YDÜ büyük bir üniversite, çok başarılı bir organizasyon, ortam ve olanaklar çok iyi. Sizleri artık gönüllü bir elçiniz olarak bir gün ülkemde misafir etmek isterim” dedi.

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 9 Şubat 2010 Salı günü saat 18:30’da YDÜ Büyük Kütüphane de gerçekleştirilecek bir açık oturumla Akademiada etkinliği tartışılacak.  Etkinlik; 10 Şubat 2010 Çarşamba günü saat 11:00’de YDÜ-AKKM’de açılacak bir sergi ile sonlandırılacak.

 

06.02.2010, Cumartesi

Basında Akademiada...

YDÜ’de AKADEMİADA
I.Uluslararası Sanat Akademisi sürüyor

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından gerçekleştirilmekte olan AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisinde çalışmalar kendini göstermeye başladı.  Resim, heykel, seramik, fotoğraf, desen, grafik ve baskı resim atölyelerinde çalışmalar; Türkiye’den davet edilen usta-sanatçılarla birlikte, YDÜ-GSTF öğretim elemanlarının da katılımıyla devam etmektedir.

Özellikle adada çıkan mermerlerin kullanıldığı heykel alanında yapılan çalışmaların bir sempozyum boyutunda olduğu görülmektedir. Mermer atölyesi sorumlusu Atatürk Üniversitesi öğretim Üyelerinden Doç. Mustafa Bulat “Erzurumun soğuğu bizi durduramadı, Kıbrıs’ın yağmuru da durduramaz! Arkadaşlarımızla beraber sağlanan olanaklarla güzel işler çıkaracağız. Bu güzel Üniversiteye biz de anıtlarımızla katkı koyabilirsek ne mutlu bize. Yerli öğrencilerin heyecanını ve oluşturulan paylaşımcı ortamı takdirle karşılıyoruz, etkinliği gerçekleştiren ekibe ve üniversitenize teşekkür ederiz” dedi. YDÜ Büyük Kütüphanesi karşısındaki geniş park yerinde kurulan atölyede aynı zamanda ahşap ve metal çalışmaları da devam etmektedir. Etkinliğin oluşumuna büyük emek veren Öğrt.Gör. Raif Dimililer metal, Öğrt.Gör. Evrim Ergün ise ahşap çalışmalarını yürütmektedirler. Bununla birlikte Hacettepe Üniversitesi öğretim Üyelerinden Doç. Mümtaz Demirkalp sorumluluğunda yedi gün-yedi kişi-yedi mekan konulu kavramsal-deneysel düzenlemeler sürmektedir. Sanatseverlerin ilgi gösterdiği etkinlikte KKTC’deki tarihi ve turistik yerlerin gezilmesi katılımcı hoca ve öğrencileri ayrıca mutlu etmektedir. Mermer atölyesi katılımcılarından Amir Jamshidi “Kıbrıs’a ilk defa geldim, çok yeşil bir yer, buradaki arkadaşlar çok misafirperver, üniversitenizin bize sağladığı olanaklar çok iyi, hem KKTC’yi geziyoruz, hem sanat yapıyoruz, organizasyon için çok teşekkür ederiz” dedi.

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 10 Şubat 2010 gününe kadar devam edecek ve açılacak bir sergi ile sonlandırılacak Akademiada etkinliği yapılacak tartışma oturumları ile de zenginlik kazanacağı bildirilmiştir.
 

03.02.2010, Çarşamba

Akademiada başladı...


Konuklar Ercan Havaliman'ında karşılanırken


Ercan Havaliman'ından YDÜ Kampüsüne giderken


Açılış ve kayıtlar sırasında


Açılış ve kayıtlar sırasında


"Heykel" Atölyesinden


"Grafik" Atölyesinden


"Grafik" Atölyesinden


"Resim" Atölyesinden


"Baskı Resim" Atölyesinden


"Seramik" Atölyesinden


"Baskı Resim" Atölyesinden


"Fotoğraf" Atölyesinden


"Fotoğraf" Atölyesinden


Kantinden


Konuk evinde kokteylden


Kampüste


Rektörlükte

30.01.2010, Cumartesi

Program

1 ŞUBAT 2010 Pazartesi
08:30 Kahvaltı
09:30 Çalışma gruplarının oluşturulması- Kütüphane
12:00 Öğle Yemeği
13:30 Atölye
17:30 Kokteyl

2 ŞUBAT 2010 Salı
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye
12:00 Öğle Yemeği
13:30 Atölye
19:00 Akşam Yemeği
21:00 Nostalji Bar

3 ŞUBAT 2010 Çarşamba
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye
12:00 Öğle yemeği
13:00 Atölye

4 ŞUBAT 2010 Perşembe
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye
12:00 Öğle yemeği
15:00 Girne - Bellapais gezisi
18:30 Girne - Colony Otel - Resepsiyon
23:00 Lefkoşa dönüş

5 ŞUBAT 2010 Cuma
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye
12:00 Öğle yemeği
13:00 Saint Hillarion gezisi
19:00 Akşam Yemeği
20:00 Oturum - Kütüphane

6 ŞUBAT 2010 Cumartesi
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye
12:00 Öğle yemeği
13:00 Girne -Çıkartma Plajı - Liman- Girne Kalesi
18:00 Lefkoşa dönüş
19:00 Akşam Yemeği

7 ŞUBAT 2010 Pazar
08:30 Kahvaltı
09:00 Mağusa
Saint Barnabas - Salamis Harabeleri
18:00 Lefkoşa dönüş
19:00 Akşam Yemeği

8 ŞUBAT 2010 Pazartesi
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye
12:00 Öğle yemeği
13:00 Atölye
19:00 Akşam Yemeği

9 ŞUBAT 2010 Salı
08:30 Kahvaltı
09:30 Atölye ve Sergi Hazırlığı
12:00 Öğle yemeği
13:00 Sergi Hazırlığı
19:00 Akşam Yemeği

10 ŞUBAT 2010 Çarşamba
08:30 Kahvaltı
11:00 Sergi Açılışı - AKM
12:00 Öğle yemeği
13:00 Lefkoşa şehir turu

 

20.01.2010, Çarşamba

Atölyeler

Katılımcılar, taşınabilir özel araç ve gereçlerini beraberlerinde getirebilirler.

Heykel
Doç. Mümtaz Demirkalp
Doç. Mustafa Bulat
Öğr.Gör. Evrim Ergün
Öğr.Gör. Raif Dimililer

Resim
Arş.Gör. Mehmet Örs

Seramik
Öğr.Gör. Mutlu Başkaya Yağcı
Öğr.Gör. Nazende Özkanlı Erenler
Öğr.Gör. Eser Keçeci

Baskı Resim
Prof. Hasan Pekmezci
Öğr.Gör. Erdoğan Ergün

Desen
Yrd.Doç. Mesut Çelik

Fotoğraf
Öğr.Gör. Serdar Pehlivan

Grafik
Yrd.Doç. Erdal Aygenç
Öğr.Gör. Gökhan Okur

 

18.01.2010, Pazartesi

KKTC'ye ulaşım ve konaklama ile ilgili...

Üniversitemizin Kıbrıs Türk Hava Yolları ile yaptığı anlaşma doğrultusunda; Ankara'dan KKTC’ye ulaşım için aşağıdaki linkte bulunan “UÇAK REZERVASYON FORMU”nu doldurarak indirimli bilet satın alabilirsiniz.

http://tourism.neu.edu.tr/academy/flight.asp

Katılımcılar havaalanında karşılanacak ve kampuse ulaşımları sağlanacaktır.

Ulaşımını deniz yolu ile yapacak olanlar üniversiteye ulaşımlarını kendileri sağlayacaktır.

Misafir öğrencilerimiz Üniversitemizin kız ve erkek öğrenci yurtlarında -belirlenen kontenjan dahilinde- konaklayacaklardır.

Düzenleme Kurulu

 

11.01.2010, Pazartesi

Başvuru sonuçları...

AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisi'ne yurtdışı ve KKTC'den toplam yüzyirmi (120) kişi başvuru yapmıştır. Yirmibeş (25) başvuru ilgili fakültelerden olmadığı için üzülerek kabul edilememiştir. Başvuru değerlendirmeleri ilgililere e-posta aracılığı ile bildirilmiştir.

Toplam yetmiş (70) kişinin katılması planlanmışken, Üniversitemizin sağladığı olanaklar çerçevesinde katılımcı sayısı doksanbeşe (95) çıkartılmıştır.

Tüm başvuru sahiplerine gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz.

akademiada@neu.edu.tr

 

08.01.2010, Cuma

Başvurular sona erdi...

Başvurular 08 Ocak 2010 tarihi itibarı ile sona ermiştir. Sonuçlar 11 Ocak 2010, Pazartesi günü başvuru sahiplerine e-posta aracılığı ile bildirilecektir.

 

24.12.2009, Perşembe

Başvuru

Başvuru formu AKADEMİADA’ya en geç 08 Ocak 2010, Cuma gönderilmesi gerekmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonra 11 Ocak 2010, Pazartesi günü geri-bildirim yapılacaktır.

Başvuru formunu indir.

 

24.12.2009, Perşembe

Etkinlik takvimi

08 Ocak 2010:  Başvuru formunun AKADEMİADA’ya gönderilmesi için son tarih.

11 Ocak 2010:  Başvuruların değerlendirildikten sonra geri-bildirimi.

01 Şubat 2010: Atölye çalışmalarının başlaması (09:00)

10 Şubat 2010: YDÜ-AKKM’de katılımcı belgelerinin dağıtımı, sergi açılış töreni (10:00)

10-24 Şubat 2010: Sergileme.

 

24.12.2009, Perşembe

Kurullar

TEŞEKKÜR
Tüm etkinliklerimizin ve AKADEMİADA Projesinin gerçekleşmesinde her zaman gördüğümüz değerli destek ve katkılarından dolayı Üniversitemiz Kurucu Rektörü Sayın Dr. Suat Günsel’e teşekkür ederiz.

ONUR KURULU
Prof.Dr. Uğur Erdener (Hacettepe Üniversitesi Rektörü)
Prof.Dr. Necdet Sağlam (Aksaray Üniversitesi Rektörü)
Prof.Dr. Ümit Hassan (Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü)

DÜZENLEME KURULU
Prof.Dr. Şenol Bektaş
Prof.Dr. Fahrettin Sadıkoğlu
Prof.Dr. Uğurcan Akyüz
Yrd.Doç.Dr. Erdal Aygenç
Güldem Kıvanç

YÜRÜTME KURULU
Prof.Dr. Uğurcan Akyüz
Yrd.Doç.Dr. Erdal Aygenç
Öğrt.Gör. Gökhan Okur
Öğrt.Gör. Erdoğan Ergün

İLETİŞİM KURULU
Öğrt.Gör. Evrim Ergün
Öğrt.Gör. Raif Dimililer
Öğrt.Gör. Eser Keçeci
Öğrt.Gör. Gamze Anıl Baykan
İmge Tonyalı

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER
Erdoğan Saracoğlu

 

24.12.2009, Perşembe

Duyuru

Toplumlar arasında birleştirici, bütünleştirici etkisi yadsınamaz olan kültür ve sanat; halklar arasındaki diyalog eksikliğini en etkili ve kolay şekilde aşmanın yollarından biridirreselleşme eğilimleri ve ortak kültür mirasına yönelik söylemler; kültür ve sanat alanındaki etkinlikleri ve ortak çalışmaları daha da gerekli hale getirmiştir.  Bundan hareketle Hacettepe Üniversitesi ve Aksaray Üniversitesi ile birlikte düzenlenen Ihlara Yaz Sanat Akademisi’nin ikincisi geçen yaz tamamlanmıştır. Benzer bir etkinliğin KKTC’de de gerçekleştirilmesi ile bu kapsamda önemli bir eksikliğin ortadan kalkacağı ümit edilmektedir.  Bu amaçla Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, kuruluşunun dördüncü yılında, üstlendiği misyon çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sanat ve kültüre katkı koymaya -akademik bir kurum olarak adada- “AKADEMİADA Uluslararası Sanat Akademisi” adında yeni bir etkinlikle devam edecektir.

01-10 Şubat 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan AKADEMİADA I. Uluslararası Sanat Akademisi, bu nedenle evrensel bir dil olan kültürel ve sanatsal deneyimlerin paylaşımına YDÜ çatısı altında ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.

Çalışma alanları; resim, heykel, seramik, fotoğraf, desen, grafik ve baskı resim olarak belirlenen etkinlikte Türkiye’den davet edilecek usta-sanatçılarla birlikte YDÜ-GSTF öğretim elemanları da görev alacaktır. AKADEMİADA’da yurtdışı ve KKTC’deki üniversitelerin ilgili fakültelerinden toplam yetmiş öğrencinin YDÜ-GSTF'de buluşması ve birlikte sanat üretmeleri hedeflenmektedir.  

AKADEMİADA Uluslararası Sanat Akademisi sonunda ortaya çıkan çalışmalar YDÜ-AKKM Sanat Galerisinde sergilenecektir.

Düzenleme Kurulu adına
Prof.Dr. Uğurcan Akyüz
Dekan

akademiada@neu.edu.tr

 

 

 

/html> > >